
DLACZEGO CIĘ BOLI
Ból pleców
Dolegliwości nazywane potocznie bólami pleców są częstą przypadłością u osób pracujących w pozycji siedzącej. Ból pojawia się wskutek długotrwałego napięcia mięśni pleców i wynikającego stąd blokowania naczyń krwionośnych. Poważniejszą przyczyną mogą być problemy z kręgosłupem.

Podstawowe informacje
Objawy
ból w plecach
uczucie zesztywnienia pleców
ograniczenie ruchomości ciała (np. niemożność wykonania skłonu)
promieniujący ból w kierunku nogi
drętwienie nóg
Przyczyny związane z pracą siedzącą
U osób pracujących w pozycji siedzącej najszybciej pojawiającą się bezpośrednią przyczyną bólu pleców jest długotrwałe statyczne obciążenie mięśni. Jego skutkiem jest niedostateczna ilość dopływającego z krwią tlenu. Pojawia się uczucie napięcia pleców, a w dalszej perspektywie zaowocuje to usztywnieniem kręgosłupa i dolegliwością bólową.
Warto też pamiętać, że długotrwałe napięcie mięśni pleców sprzyja przyspieszaniu procesów zwyrodnieniowych kręgosłupa.
Oczywiście przyczyną dolegliwości mogą być także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (dla ustalenia przyczyny niezbędna jest odpowiednia diagnostyka). Ale niezależnie od przyczyny dolegliwościom na ogół towarzyszyć będzie napięcie mięśni.
Przeciwdziałanie
Niezależnie od rodzaju przyczyny przeciwdziałanie powinno prowadzić do rozluźnienia mięśni w obszarze całych pleców (choć ból najczęściej występuje w ich dolnej części). Odpowiednie przeciwdziałania są niezbędne, gdyż napięcie to jest zjawiskiem samopodtrzymującym się (piszemy o tym w Dlaczego dolegliwości nie ustępują)
Terapia
Zalecane terapie:
masaż klasyczny (doraźnie, a potem profilaktycznie)
masaż wibracyjny (doraźnie, a potem profilaktycznie)
światłoterapia – światło czerwone i podczerwone
magnetoterapia (w przypadku silnego bólu dla zmniejszenia stanów zapalnych)
Najbardziej skutecznym sposobem rozluźniania mięśni jest masaż oraz ćwiczenia rozciągające kręgosłup.
O ile masaż klasyczny nie jest zalecany w przypadkach poważnych schorzeń kręgosłupa (dyskopatia, kręgozmyk) ze względu na duży nacisk na ciało pacjenta w trakcie zabiegu, to masaż na matach wibracyjnych (przy niskich natężeniach) ma tę cenną zaletę, że nie stwarza takiego problemu.
Ćwiczenia fizyczne są najbardziej naturalnym sposobem rozciągania mięśni. Jednak o rodzaju ćwiczeń powinien zdecydować fizjoterapeuta.
W przypadkach dużego stanu zapalnego może pomóc w jego zmniejszeniu (po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą) światłoterapia lub magnetoterapia.
Gdy występuje bardzo silny ból, może się okazać, że przed rozpoczęciem zabiegów masażu lekarz zaleci przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Porady w pigułce

Ból pleców
Bezpośrednia przyczyna
związana z siedzącym trybem życia i pracą siedzącą:
zesztywnienie mięśni pleców, wskutek niefizjologicznej pozycji ciała
Przeciwdziałanie:
masaż wibracyjny
Skutek:
zmniejszenie oraz przykurczy napięcia mięśni, zwiększenie elastyczności kręgosłupa
Efekt terapii:
zmniejszenie bólu
Przeciwdziałanie:
magnetoterapia
Skutek:
zmniejszenie stanu zapalnego, zmniejszenie napięcia mięśni
Efekt terapii:
zmniejszenie bólu