DLACZEGO CIĘ BOLI
Zmęczenie i obrzęk nóg
Jest to typowe zjawisko u osób prowadzących siedzący tryb życia, powiązane na ogół z pogorszeniem obiegu krwi i limfy w układzie żylnym oraz limfatycznym. Uczucie ciężkości nóg jest spowodowane nadmiarem płynów zgromadzonych w naczyniach oraz przestrzeniach międzykomórkowych w dolnej części nóg.
Podstawowe informacje
Podstawowe objawy
uczucie zmęczenia i ociężałości nóg
obrzęk w dolnej części nóg
żylaki
Przyczyny związane z pracą siedzącą
U osób prowadzących siedzący tryb życia główną przyczyną tych dolegliwości jest brak ruchu mięśni wspomagających pracę układu żylnego i limfatycznego. Drugim czynnikiem spowalniającym przepływ krwi (w tętnicach i żyłach) jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej i związane z tym uciski na naczynia krwionośne w części udowej.
Możliwe skutki
Powtarzające się latami zaburzenia w krążeniu żylnym nóg prowadzić mogą do tworzenia się zakrzepów żylnych. Stanowi to bardzo poważne zagrożenie w postaci ryzyka zatoru płucnego.
Więcej na ten temat znajdziesz w dziale Żylaki i pajączki.
Należy też wspomnieć, że cofanie się krwi żylnej w dół oznacza konieczność zwiększonego wysiłku dla mięśnia sercowego. Może to być dodatkowym czynnikiem prowadzącym do niewydolności krążenia.
Przeciwdziałanie
Aby złagodzić skutki zaburzeń krążenia w nogach, niezbędne jest skierowanie zalegającej krwi żylnej oraz limfy w kierunku góry ciała. Jest to możliwe do wykonania nawet w warunkach domowych, gdy dysponujemy odpowiednim sprzętem.
Takie doraźne działanie pomaga pozbyć się nieprzyjemnego uczucia ciężkości i zmęczenia nóg, jednak nie cofnie patologicznych zmian w naczyniach żylnych, które powstały w wyniku wieloletniej pracy w pozycji siedzącej lub stojącej. Dlatego osoby dotknięte tymi problemami powinny zadbać o systematyczną profilaktykę.
Zalecane terapie
Najbardziej skutecznym sposobem rozluźniania mięśni jest masaż.
Zalecane terapie:
- drenaż limfatyczny
- masaż wibracyjny na urządzeniach o dużej powierzchni działania
Drenaż limfatyczny
Zabiegi mogą się odbywać ręcznie lub za pomocą urządzeń. Urządzenia do drenażu limfatycznego są coraz bardziej popularne ze względu na wysoki koszt drenażu ręcznego. W jednym i drugim przypadku celem zabiegu jest „przepchnięcie” nadmiaru płynów poprzez kierunkowe wywieranie nacisku na ciało pacjenta.
Masaż wibracyjny
Zabieg polega na wywołaniu odruchowych ruchów mięśni nóg w odpowiedniej kolejności i kierunku. U większości pacjentów przynosi to bardzo szybko ulgę oraz uczucie lekkości nóg. Na ogół następuje też szybkie zmniejszanie się obrzęku, jeśli był on jednym z objawów. Zabiegi te mają również walor zapobiegawczy z uwagi na tworzące się patologie naczyń krwionośnych oraz gromadzenie się zakrzepów żylnych.
Magnetoterapia
Zabiegi magnetoterapii usprawniają tzw. mikrokrążenie, tzn obieg płynów w naczyniach włosowatych oraz wymianę płynów wewnątrzkomórkowych. Ma to wpływ na zmniejszenie obrzęku i szybszą regenerację tkanek.
Porady w pigułce
Zmęczenie i obrzęk nóg
Bezpośrednia przyczyna
związana z siedzącym trybem życia i pracą siedzącą:
brak ruchu i uciski na naczynia krwionośne części udowej
Przeciwdziałanie:
masaż wibracyjny (całościowy)
Skutek:
usprawnienie krążenia żylnego oraz limfatycznego poprzez stymulowanie mięśni nóg do wysiłku
Efekt terapii:
uczucie lekkości nóg, zmniejszenie obrzęku
Przeciwdziałanie:
drenaż limfatyczny
(w przypadku obrzęku)
Skutek:
odprowadzenie nadmiaru limfy
Efekt terapii:
zmniejszenie obrzęku
Przeciwdziałanie:
magnetoterapia
Skutek:
poprawa mikrokrążenia
Efekt terapii:
zmniejszenie obrzęku