
DLACZEGO CIĘ BOLI
Żylaki i pajączki
Siedzący tryb życia sprzyja tworzeniu się zmian naczyniowych w układzie żylnym w kończynach dolnych. Skutki tych zmian często są z początku niewidoczne dla oka.
Są to mikrowylewy (tzw. pajączki”), czyli wynik pękania drobnych naczyń oraz żylaki, czyli zniekształcone, rozciągnięte naczynia żylne.

Podstawowe informacje
Przyczyny
Żylaki, to skutki złej pracy układu żylnego, co jest spowodowane w dużym stopniu czynnikami genetycznymi, w szczególności:
– słabością zastawek żylnych
– słabością mięśni gładkich w ściankach żył
Jednakże rozwój patologicznych zmian w dużym stopniu wynika z trybu życia. Najbardziej istotnym czynnikiem jest brak wspomagania ze strony tzw. pomp mięśniowych (brak odpowiedniej ilości wysiłku mięśni w kończynach dolnych). Mówiąc jaśniej, dotyczy to osób, które za mało chodzą.
Podsumowując, żylaki są wynikiem słabości układu żylnego, a ich rozwój jest znacznie przyspieszany w wyniku pracy siedzącej lub stojącej.
Mikrowylewy, to z kolei słabość naczyń krwionośnych, ale tych o najmniejszych wymiarach. Ścianka naczynia nie wytrzymuje naporu krwi i tworzy się niewielkie rozlewisko, widoczne przez skórę i nazywane popularnie pajączkiem.
Zagrożenia
O ile pajączki na poziomie praktycznym stanowią bardziej problem kosmetyczny, to żylaki stwarzają poważne problemy, z zagrożeniem życia włącznie. Są to:
tworzenie się zakrzepów żylnych (!)
dolegliwości bólowe
uczucie zmęczenia nóg
ryzyko pęknięcia chorych żył
Przeciwdziałanie
Przeciwdziałaniem będzie tu niedopuszczanie do gromadzenia się nadmiaru krwi żylnej w kończynach dolnych oraz wzmacnianie ścianek naczyń krwionośnych.
Terapia
Zalecane terapie:
W zakresie naturalnego przeciwdziałania będzie więc zwiększenie ilości chodzenia oraz cykliczne trzymanie nóg w górze.
Masaż wibracyjny
W działaniach fizjoterapeutycznych idealnym sposobem jest zastosowanie masażu wibracyjnego na urządzeniach działających kierunkowo i na dużej powierzchni. Jeśli wibracje są dobrze zaprojektowane, zabiegi takie zmniejszają uczucie ociężałości nóg, działają wzmacniająco na ścianki naczyń, ale przede wszystkim poprawiają krążenie żylne obniżając zarazem ryzyko tworzenia się zakrzepów.
Zaleca się wibracje o niewielkich natężeniach. Wykluczony natomiast jest masaż wibracyjny działający punktowo oraz wszelkie rodzaje masażu o dużej sile nacisku.
Magnetoterapia
Znajduje zastosowanie ze względu na swoje działanie przeciwzakrzepowe, wykorzystywana jest więc u pacjentów z tendencją do choroby zakrzepowej.
Światłoterapia
Światłoterapia z użyciem światła podczerwonego, podobnie jak magnetoterapia ma działanie przeciwzakrzepowe
Porady w pigułce

Żylaki i pajączki
Bezpośrednia przyczyna
związana z siedzącym trybem życia i pracą siedzącą:
spowolnienie przepływu krwi żylnej w nogach
Przeciwdziałanie:
magnetoterapia
Skutek:
poprawa mikrokrążenia
Efekt terapii:
hamowanie rozwoju schorzenia
Przeciwdziałanie:
masaż wibracyjny (całościowy)
Skutek:
zmniejszenie ilości krwi zalegającej w naczyniach żylnych poprzez stymulowanie mięśni nóg do wysiłku
Efekt terapii:
hamowanie rozwoju schorzenia, uczucie lekkości nóg