PRZECIWDZIAŁAJ
Technologia idzie z pomocą
Masaż wibracyjny
Terapia wibracyjna, to sposób leczenia polegający na stymulowaniu ludzkiego ciała za pomocą odpowiednio wytwarzanych drgań mechanicznych. Technika ta pozwala uzyskać nie tylko efekty lecznicze, ale także znakomicie relaksuje ciało, sprzyja trenowaniu mięśni, a nawet działa odmładzająco na skórę. Stąd zastosowanie terapii wibracyjnej w różnych gałęziach medycyny, przy zwalczaniu nerwic, w gabinetach kosmetycznych, czy też w łagodzeniu skutków kontuzji w sporcie.
Lecznicze działanie wibracji
Wpływ masażu wibracyjnego na organizm
Oddziaływanie wibracji na ciało człowieka, to skomplikowany proces, w którym bierze udział m.in. układ nerwowy. Jednakże ujmując to w dużym skrócie, zabiegi masażu wibracyjnego działają na organizm kilkoma drogami:
Poprawa obiegu krwi i limfy. Odbywa się to poprzez:
– zwiększenie drożności tętnic i żył
– zwiększenie elastyczności tętnic
– udrożnienie naczyń włosowatych
– działanie przeciwzakrzepowe
Rozluźnienie patologicznych napięć w mięśniach i powięzi. Dzięki temu można uzyskać:
– zmniejszenie przykurczy mięśni
– poprawienie ruchomości ciała
– odblokowanie ściśniętych naczyń krwionośnych
Głęboki relaks. Wywołany jest rozluźnieniem dużej ilości mięśni. Daje to nie tylko ulgę w dolegliwościach, ale również uczucie wspaniałego odpoczynku. Systematyczne zabiegi pozwalają odzyskać ten stan za każdym razem, gdy odczuwamy zmęczenie fizyczne lub psychiczne np. po pracy.
Nie wszystko, ale zadziwiająco dużo…
Przy zastosowaniu urządzenia wibracyjnego o dużej powierzchni działania zabiegowi poddana jest większość mięśni znajdujących się wewnątrz ciała pacjenta. Dzięki głębokiemu wnikaniu pobudzeń wibracyjnych uzyskuje się efekty lecznicze w obszarach nawet mocno odległych od samego urządzenia. Warto podkreślić, że nie chodzi tu wyłącznie o mięśnie związane z podtrzymywaniem ciała lub wykonywaniem pracy fizycznej. Wibracja dociera również do mięśni znajdujących się w ściankach naczyń krwionośnych, jelit, czy też innych narządów wewnętrznych. To stwarza nieprawdopodobne wręcz możliwości leczenia oraz hamowania rozwoju wielu schorzeń.
Jeden zabieg, wiele korzyści
Coraz więcej badań opartych o nowoczesną diagnostykę skutkuje dla tej metody coraz większą liczbą nowych zastosowań.
Dzięki zjawisku powstawania fali mechanicznej rozchodzącej się na wskroś całego ciała, za pomocą wibracji uzyskuje się pozytywne oddziaływanie na mięśnie, stawy, naczynia krwionośne, układ nerwowy, kości, różne narządy wewnętrzne… Ta różnorodność działania wibracji powoduje, że metoda ta oprócz leczenia konkretnych schorzeń świetnie się sprawdza w ogólnej profilaktyce.
Efekty pozabiegowe i zastosowanie
Działanie przeciwbólowe:
– zmniejszenie bólu kręgosłupa, pleców, karku, szyi
– poprawa ruchomości stawów i zmniejszenie dolegliwości
Poprawa krążenia:
– zwiększenie przepływu krwi w naczyniach
– poprawa ciepłoty ciała
– zwiększenie witalności i przypływ energii
– zmniejszenie obrzęków
Ogólne rozluźnienie ciała:
– uczucie głębokiego relaksu
– poprawa snu i zasypiania
– lepszy, pogodny nastrój
– zmniejszenie problemów nerwicowych
Przyspieszenie metabolizmu
– pomoc w walce z nadwagą
– poprawa wypróżniania
– zwalczanie skutków cukrzycy
Efekty kosmetyczne
– ujędrnienie skóry
– zwiększenie ukrwienia skóry
– łatwiejsze odprowadzanie toksyn
– zmniejszenie celullitu
Inne
– złagodzenie objawów astmy i innych chorób układu oddechowego
– wspomaganie leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu
Rodzaje urządzeń wibracyjnych
Zależnie od sposobu oddziaływania wibracji na ludzkie ciało wyróżniamy następujące rodzaje urządzeń:
Urządzenia masujące działające punktowo
Są to urządzenia wyposażone w głowicę masującą, która jest przykładana w okolicach miejsca wymagającego terapii (ognisko bólowe, przykurczone mięśnie itd.). Głowica wykonuje ruchy o odpowiedniej częstotliwości w kierunku ciała pacjenta.
Urządzenia masujące o dużej powierzchni działania
Najczęściej są to maty wibracyjne i fotele masujące z dodatkową funkcją wibracyjną. Duża powierzchnia działania zapewnia dotarcie wibracji do wszystkich tkanek w obrębie danego segmentu ciała. Jest to ważne ze względu na jednoczesne występowanie napięć w różnych mięśniach. Niewątpliwą zaletą takich urządzeń jest również możliwość samodzielnego zastosowania w warunkach domowych.
Platformy wibracyjne
Nie są to urządzenia do masażu, lecz raczej do treningu mięśni. Wytwarzają drgania o dużej sile, dlatego więc znajdują zastosowanie zarówno do celów treningowych, jak i leczniczych.
Zalety masażu wibracyjnego
Bezpieczeństwo
W porównaniu z leczeniem farmakologicznym terapia wibracyjna ma ogromną zaletę – w zasadzie pozbawiona jest skutków ubocznych, jakie towarzyszą na ogół przyjmowaniu leków. Ale nie tylko…
Jeśli potraktujemy wibrację, jako szczególny rodzaj masażu, to przy odpowiednio dobranych parametrach drgań można powiedzieć, że jest to taki rodzaj masażu, gdzie nie używa się siły. Dlatego zabiegi mogą być wykonywane nawet w przypadkach, gdzie masaż klasyczny oraz siłowy masaż mechaniczny (większość foteli i łóżek masujących) nie mogą być zastosowane, gdyż użycie dużej siły zewnętrznej stwarza zagrożenie dla pacjenta. Przykładowo:
– przy poważnych patologiach kręgosłupa
– przy osteoporozie
– przy żylakach
Przyjemne doznania
Brak dużego nacisku powoduje , że w trakcie zabiegu nie ma żadnych bolesnych i nieprzyjemnych doznań, jak to się zdarza podczas masażu klasycznego i w wielu przypadkach masażu na urządzeniach mechanicznych. Tutaj zabiegi stają się bardzo przyjemne i towarzyszy im uczucie głębokiego relaksu.
Głębokie działanie
Masaż wibracyjny działa jako fala mechaniczna rozchodząca się w głąb ciała. Dlatego dociera on również do miejsc, które są niedostępne dla masażysty. Stąd oprócz podstawowych zaleceń, jak np. bóle kręgosłupa czy stawów, wibracja znajduje zastosowanie przy problemach bardziej „wewnętrznych”, jak m.in.:
– zaparcia
– astma i opturacyjna choroba płuc
– wysiłkowe nie trzymanie moczu