DLACZEGO CIĘ BOLI
Ból szyi i karku
Dolegliwości karku i szyi to jeden z najbardziej powszechnych problemów wśród osób pracujących za biurkiem.
Nadmierne napięcie mięśni szyi i obręczy barkowej przynosi z początku uczucie zmęczenia i dyskomfortu w tym obszarze ciała, które następnie mogą się powiększać aż do silnych efektów bólowych włącznie.
Podstawowe informacje
Typowe objawy
– uczucie zesztywnienia szyi i karku
– bóle i zawroty głowy
– promieniujący ból w kierunku ramienia
– drętwienie w palcach
– szumy w uszach
Nadmierne napięcie mięśni szyi i karku sprzyja też procesom zwyrodnieniowym na odcinku szyjnym kręgosłupa. Często spotykane patologie w tym miejscu, to zniekształcenie sylwetki, uszkodzenia dysków, uciski na korzenie nerwowe będące skutkiem zwyrodnień, zmniejszenie przepływu krwi w tętnicach szyjnych.
Przyczyny
Jest to jeden z najczęstszych skutków pracy przy biurku i komputerze. Bezpośrednią przyczyną problemów jest długotrwałe statyczne napięcie mięśni, które zaczynają sztywnieć wskutek ciągłego niedotlenienia. Odpowiada za to sprzężenie zwrotne: napięte mięśnie blokują naczynia krwionośne utrudniając dopływ krwi, a na brak tlenu mięśnie reagują zwiększeniem napięcia.
Zdarzają się również inne sytuacje, gdy niewygodna lub wymuszona pozycja ciała skutkuje statycznym obciążeniem mięśni, np. podczas snu.
Uwaga! Sztywność karku może również być objawem towarzyszącym poważniejszym schorzeniom, jak zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Dla ustalenia przyczyny niezbędna jest odpowiednia diagnostyka.
Przeciwdziałanie
Przeciwdziałanie tego typu skutkom pracy siedzącej sprowadza się głównie do rozluźnienia mięśni w obrębie szyi i karku. Trudno jest to osiągnąć bez odpowiednich działań terapeutycznych, gdyż napięcie to jest zjawiskiem samopodtrzymującym się.
Samopodtrzymywanie się napięcia mięśni można najprościej zobrazować, jako efekt błędnego koła: napięcie mięśni wywołane niefizjologiczną postawą przy biurku > brak dostatecznej ilości tlenu, jako wynik niedokrwienia > zwiększenie napięcia jako wynik niedotlenowania
Więcej na ten temat znajdziesz w dziale Artykuły.
Terapia
Najbardziej skutecznym sposobem rozluźniania mięśni jest masaż.
Zalecane terapie:
- masaż klasyczny (doraźnie, a potem profilaktycznie)
- masaż wibracyjny (doraźnie, a potem profilaktycznie)
- światłoterapia – światło czerwone i podczerwone
W przypadkach dużego stanu zapalnego może pomóc w jego zmniejszeniu (po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą) światłoterapia lub magnetoterapia.
Gdy występuje bardzo silny ból, może się okazać, że przed rozpoczęciem zabiegów masażu lekarz zaleci przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Porady w pigułce
Ból szyi i karku
Bezpośrednia przyczyna
związana z siedzącym trybem życia i pracą siedzącą:
nadmierne napięcie mięśni obręczy barkowej oraz szyi
Przeciwdziałanie:
masaż wibracyjny
Skutek:
zmniejszenie napięcia oraz przykurczy mięśni
Efekt terapii:
zmniejszenie bólu
Przeciwdziałanie:
magnetoterapia
Skutek:
zmniejszenie stanu zapalnego, zmniejszenie napięcia mięśni
Efekt terapii:
zmniejszenie bólu
Wskazówki dotyczące innych dolegliwości znajdziesz tutaj → Przeciwdziałaj