Praca siedząca, a obrzęki nóg
Problemy z krążeniem w nogach to coraz bardziej popularne zjawisko, któremu sprzyja tzw. siedzący tryb życia. Zaburzenia te dotyczą przede wszystkim układu żylnego.
WINNE SĄ BRAK RUCHU ORAZ GRAWITACJA
Krew żylna musi się przemieszczać w kierunku serca, a więc do góry, wbrew grawitacji. Żeby to mogło w nogach działać sprawnie, niezbędna jest rytmiczna praca mięśni, których skurcze rytmicznie działają na naczynia żylne. To daje efekt tzw. pompy mięśniowej. Uciski wywołane napinaniem się kolejnych mięśni powodują, ze krew żylna przesuwa się wtedy w górę ciała, w kierunku serca. Inaczej mówiąc, aby krążenie w nogach było prawidłowe, powinniśmy dużo… chodzić.
I odwrotnie – wielogodzinne siedzenie prowadzi do osłabienia przepływu krwi żylnej. Pompy mięśniowe nie działają, grawitacja powoduje opadanie krwi żylnej w dół. Dopóki zastawki żylne są sprawne, nie występują jeszcze żadne objawy oprócz uczucia zmęczenia nóg. Z czasem, gdy zastawki żylne są coraz słabsze, krew żylna coraz bardziej wraca do dołu, zamiast przemieszczać się w kierunku „do serca”. Powstały w ten sposób nadmiar krwi żylnej w dolnych częściach nóg może wywołać obrzęki. Zwiększone ciśnienie żylne powoduje wydostawanie się płynu z naczyń włosowatych do przestrzeni pozanaczyniowej. Efektem spowolnienia przepływu krwi żylnej będzie tu nie tylko uczucie zmęczenia nóg, ale też widoczny obrzęk w okolicach stóp, stawów skokowych i łydek. Często obserwujemy to podczas długiej jazdy autokarem, gdy pasażerowie nie mają możliwości odbycia spaceru, który neutralizowałby to niepożądane zjawisko.
Należy nadmienić, że zaburzenia pracy układu żylnego pośrednio wpływają na coraz gorszą pracę układu limfatycznego, gdyż te dwa układy są ze sobą współzależne. „Opóźnienia” w odprowadzaniu limfy sprzyjać będą tworzeniu się obrzęków.
PRZECIWDZIAŁANIE W WARUNKACH DOMOWYCH
Do domowej fizykoterapii polecamy urządzenia certyfikowane, tzn. posiadające status „wyrobu medycznego”.
Niwelowaniu obrzęków, jako skutków długotrwałego siedzenia mogą służyć urządzenia do drenażu limfatycznego.
Doskonale sprawdza się także masaż wibracyjny. Chodzi tu oczywiście o dobrze zaprojektowane urządzenia działające na dużej powierzchni ciała (w odróżnieniu od urządzeń działających punktowo). Nasze ponad 10-letnie doświadczenie z aparatami do masażu wibracyjnego pozwala nam twierdzić, że zabiegi przynoszą wyraźne skutki u znakomitej większości użytkowników. Przykładowo, materac wibracyjny Enabio2, w którym zastosowano specjalny program do masażu kończyn dolnych, dawał uczucie lekkości nóg już po pierwszym zabiegu u prawie 100% osób biorących udział w programach testujących.