Jak się tworzą Twoje problemy
TRZY SZKODLIWE ZJAWISKA
Długotrwała praca w pozycji siedzącej jest na ogół nieodłącznie związana z różnymi niekorzystnymi dla zdrowia czynnikami, jak na przykład wymuszona nienaturalna postawa ciała, uciski na naczynia krwionośne, czy konieczność wielogodzinnej koncentracji. Wywołuje to cały szereg dolegliwości i dysfunkcji, których bezpośrednią przyczyną są niżej wymienione trzy podstawowe zjawiska:
– patologiczne napięcie mięśni
– osłabienie obiegu krwi i limfy
– stres i przemęczenie
Większość pracowników biurowych odczuwa ich skutki w postaci różnego rodzaju dyskomfortu, w tym nawet dolegliwości bólowych. Bóle pleców, uczucie zmęczenia w nogach, czy nadwaga, to popularne problemy, które nierzadko zmieniają się z czasem w poważniejsze schorzenia.
Nadmierne napięcie mięśni
Jest ono wynikiem statycznego obciążenia mięśni przez dłuższy czas. Łatwo zaobserwować to u osób pracujących przy komputerze – konieczność ciągłego trzymania głowy w kierunku monitora lub biurka wymaga napinania mięśni szyi i obręczy barkowej. Po pewnym czasie pojawia się ich zmęczenie w wyniku niedostatecznego przepływu krwi oraz związane z tym uczucie dyskomfortu. Na dalszym etapie pojawiają się bóle w odcinku szyjnym kręgosłupa oraz barków.
Napięcie mięśni może się tworzyć oczywiście też w innych okolicznościach, na przykład podczas snu lub długiej jazdy samochodem. Wszyscy znamy to uczucie, gdy trudno jest nam się wyprostować po wyjściu z auta po kilkugodzinnej jeździe bez przerwy.
Także długotrwały stres działa niekorzystnie w tym zakresie niekorzystnie, utrudniając zrelaksowanie ciała.
Osłabienie obiegu krwi i limfy
Spowodowane jest dwiema przyczynami.
Po pierwsze – brakiem dostatecznej ilości ruchu. Nie działające pompy mięśniowe (wymuszanie obiegu krwi przez ruch mięśni szkieletowych) powodują opadanie krwi w kierunku dołu ciała i spadek efektywności pracy układu krwionośnego. Z tego samego powodu spowolnieniu ulega też obieg limfy. Opadanie krwi w naczyniach żylnych stanowi też dodatkowe obciążenie mięśnia sercowego.
Po drugie – uciskami na naczynia krwionośne w niektórych obszarach ciała: w udach i plecach wskutek kontaktu z krzesłem, a także poprzez zagięcie naczyń w okolicy kolan o bioder. Stanowi to dalsze spowolnienie obiegu krwi i obciążenie mięśnia sercowego.
Po drugie – uciskami na naczynia krwionośne w niektórych obszarach ciała: w udach i plecach wskutek kontaktu z krzesłem, a także poprzez zagięcie naczyń w okolicy kolan o bioder. Stanowi to dalsze spowolnienie obiegu krwi i obciążenie mięśnia sercowego.
Dodatkowo powstają lokalne utrudnienia w przepływie krwi w miejscach nadmiernego statycznego napięcia mięśni, jak na przykład szyja i kark.
Stres i przemęczenie
Częste tego przyczyny, to presja czasu, konieczność długotrwałej koncentracji i ciągła motywacja do zwiększonego wysiłku. Nagromadzony stres m.in. wskutek zwiększonej produkcji adrenaliny wywołuje liczne zaburzenia w pracy całego organizmu. Stąd potrzeba rozładowywania stresu na bieżąco.
CO Z TEGO WYNIKA?
Każdy z tych negatywnych skutków siedzącego trybu życia oprócz bezpośrednio wynikających stąd dolegliwości staje się przyczyną kolejnych dysfunkcji, co można porównać do tzw. efektu domina.
Nadmierne napięcie mięśni: bliższe i dalsze skutki, to bóle pleców, karku i szyi, ograniczenie ruchomości stawów, dysfunkcje układu krążenia, niemożność zrelaksowania się, a w dalszej perspektywie zwyrodnienia kręgosłupa…
Osłabienie obiegu krwi i limfy: nieefektywność pracy układu krwionośnego i limfatycznego, obrzęk nóg, zmiany naczyniowe (żylaki, pajączki), brak energii, spowolnienie metabolizmu, słabsze odprowadzanie toksyn i wiele innych…
Stres i przemęczenie: nerwice, bezsenność, zwiększenie napięcia mięśni, brak koncentracji, ogólne zachwianie równowagi organizmu (homeostazy) i spadek formy.
Istotne jest to, że te trzy negatywne zjawiska oraz ich konsekwencje na ogół są powiązane ze sobą w sensie przyczynowo-skutkowym tworząc różne sprzężenia zwrotne (efekt błędnego koła). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższych artykułach.